Polecamy film Śubuk

Data publikacji:


Stowarzyszenie Jarocin XXI organizuje pokaz Śubuka.

Warto, żeby rodzice dzieci z niepełnosprawnościami zobaczyli ten film, na pewno łza się pokula, ale poczują się też dobrze, ze świadomością, że warto walczyć o dziecko

Śubuk, seans dla rodziców - czwartek 15 grudnia, godzina 11:00

Śubuk to film, którego fabuła może obudzić w wielu rodzicach dzieci z niepełnosprawnością poczucie deja vu – „też tak mam”, „też tak miałam/łem”. Maria, która zmaga się z systemami: systemem edukacji, systemem opieki zdrowotnej, systemem w głowach innych rodziców, mogłaby być każdą z mam czy ojców, których dzieci są „inne”, „problemowe”, „niepasujące”.

Ale nie bójcie się, nie jest to film martyrologiczny, pokazuje matkę walczącą, ale i fajną babkę. Będziecie się śmiać i płakać na zmianę. Gorzko-słodki film o dziewczynie, która musiała stać się kobietą. Tłumaczce, która stała się rzecznikiem praw osób z niepełnosprawnością.

Specjalnie dla rodziców, którzy w losach Marysi odnajdują siebie, którzy każdy dzień podporządkowują swoim dzieciom – poranny seans- gdy Wasze dzieci będą w przedszkolu, szkole, na zajęciach warsztatowych, przyjdźcie do kina.

 

 

 Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny….