Ważna informacja dla nauczycieli i specjalistów

Data publikacji:

Szanowni Państwo Nauczyciele i Specjaliści

pracujący w placówkach oświatowych

Z codziennych doświadczeń naszej pracy, rozmów prowadzonych z rodzicami, dziećmi

i młodzieżą wynika, że powrót do szkoły budzi wiele emocji.

Niektórzy cieszą się  i z niecierpliwością oczekują spotkań w szerszym gronie, inni wręcz przeciwnie. W obu grupach jest jednak wiele osób  pełnych  obaw dotyczących zmiany trybu życia (np. porannego wstawania, hałasu) i  sposobu nauczania.  Są także osoby  przeżywające żałobę związaną z utratą  bliskiej osoby.

Lęku i niepokoju doświadczają zarówno dorośli, jak i  uczniowie, zwłaszcza ci, którzy najdłużej uczyli się w formie zdalnej.

Aby ułatwić ponowną adaptację do nauki w warunkach szkolnych  warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa psychicznego, stworzyć przestrzeń do odreagowania emocji. W trakcie lekcji zachęcamy do podjęcia aktywności nastawionych na integrację, pomoc w ponownym nawiązaniu lub odnowieniu  relacji uczeń – uczeń,  uczeń – nauczyciel, a także na obniżenie stresu związanego z powrotem do nauki stacjonarnej. 
Jak? W najbardziej naturalny sposób np. poprzez umożliwienie  podzielenia się własnymi przeżyciami lub przemyśleniami z czasu izolacji  społecznej, aktywność fizyczną, możliwość przeprowadzenia  lekcji w plenerze itp. 

 

PAMIĘTAJMY W OKRESIE PANEDII SZKOŁA SPEŁNIAŁA SWOJĄ FUNKCJĘ EDUKACYJNĄ

TERAZ CZAS  SZCZEGÓLNIE ZADBAĆ O SFERĘ EMOCJONALNO – SPOŁECZNĄ.

 

                                                           Z wyrazami szacunku, życzeniami zdrowia, satysfakcji z pracy
i radości z ponownego spotkania  w szkole

 

Dyrektor i pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Jarocinie